Категории
0
Филтри
Какво представлява батерията за соларна система: Те са сърцето на всяка фотоволтаична система, като гарантират непрекъснато захранване и оптимално използване на произведената енергия по всяко време на денонощието. Нейната основна роля е да съхранява произведеното и неизползвано количество електроенергия, за да е готова за използване през нощта, при условия на слаба слънчева светлина или при проблем с фотоволтаичните панели. Използват се предимно за соларни системи, които не са свързани към електрозахранващата мрежа – отдалечени къщи или къмпинги.
Филтри
Подреди по
Как да изберем фотоволтаична батерия за соларни системи
Основните видове батерии, използвани за съхранение на слънчева енергия са: литиево-йонни и оловно-киселинни. През последните години се използва масово първия вид тъй като са с по-дълъг жизнен цикъл и с по-голям капацитет за съхранение на енергия. Колкото повече жизнени цикли имат соларните  батерии, толкова по-дълго могат да работят с ефективна скорост. Капацитетът показва колко енергия може да се съхранява. За сравнение използваемият капацитет DoD (Дълбочина на разреждане) при литиево-йонните е 90%, а при оловно-киселинните е само 50%. А колко капацитет за съхранение е необходим, зависи от това колко голяма фотоволтаична система имате. Батериите могат да съхраняват енергия за кратко време, като периода е от 1 до 3 дни.

Тези два фактора са решаващи, когато се избират слънчеви батерии. Друго, на което да обърнете внимание преди покупка, е:
  • дали имат система за самоуправление и защити;
  • от какви материали са изградени (незапалими);
  • да изискват минимална поддръжка;
  • инвертора, който имате, предвиден ли е за работа с батерии и съвместим ли е с модела.
Най-достъпни, но с най-кратък живот са оловно-киселинните, като жизненият им цикъл трае около 1-2 години. Най-дълготрайните, но и най-скъпите модели са литиево-йонните.